NOVINKY! Odlievané betónové ploty a pletivové ploty.
Do ponuky sme zaradili odlievané betónové ploty.
V ponuke niekoľko vzorov, vrátane hladkých panelov. Aj obojstranné prevedenie.
Zvarované pletivové ploty vo farbe antracit, machová zelená a žiarový zinok.
Volajte na 0948 64 77 89,
alebo píšte na info@beves.sk, radi Vám zdarma vypracujeme cenovú ponuku.
Škárovanie (fugovanie) betónových plotov
Mnohokrát je na uliciach vidieť, že i peknému a správne postavenému betónovému plotu niečo chýba. Nie zriedka je to práve nevyškárovanie, resp. nesprávne vyškárovanie medzier v plote (či už medzi doskami a stĺpikom, alebo medzi doskami samotnými). Ako sa teda k tejto problematike postaviť?
Komponenty na betónové oplotenia takmer nikdy nie sú rektifikované (teda zrezané resp. zbrúsené na presný rozmer) a teda takmer vždy medzi nimi, v postavenom plote, vznikajú medzery a nepresnosti. Niektoré sú žiadúce (napríklad drážka v stĺpiku zo svojej podstaty musí byť o niečo širšia ako je hrúbka dosky), niektoré vyslovene zlé (keď vznikne medzera medzi doskami, alebo keď vrchná doska v plote nepríjemne vibruje a hučí vo veterných podmienkach). Práve tieto nežiadúce medzery je vhodné vyškárovať. K dispozícii sú viaceré stavebné hmoty a tiež technológie škárovania, ktoré majú svoje výhody a nevýhody.
AKO škárovať betónové ploty?
Škárovanie PO osadení stĺpikov a dosiek:
Najbežnejšie používaná technológia, kde sa pri postavenom plote dosky zrovnajú a vytlačia na pohľadovú stranu drážky stĺpiku. Následne je za pomoci pištole, resp. napríklad cukrárskeho vrecka nanesená vrstva hmoty, ktorá je mechanicky vtlačená do medzery (napr. prstom :-) ). Prebytočná hmota je odstránená a plot v okolí medzery je začistený obyčajnou vodou.
Škárovanie POČAS osádzania stĺpikov a dosiek:
Stavebnú hmotu (či už tmel, alebo lepidlo či „škárovku") je možné nanášať už pri osádzaní dosiek na vrchnú stranu dosky, a ďalšiu dosku na ňu prilepiť (opäť treba prebytočnú, vytlačenú hmotu odstrániť a dočistiť). Pri tomto postupe však treba dosky hneď pri ich osádzaní vytláčať na pohľadovú stranu drážky v stĺpiku, a klinkovať, inak by pri neskoršom klinkovaní mohla hmota popraskať. Zároveň tento postup umožňuje len obmedzenú manipuláciu s komponentami po ich osadení (napríklad pri omyloch, alebo nutnosti korekcií vzhľadom na tvar plotu).
ČÍM škárovať betónové ploty?
PUR pena:
Najjednoduchší spôsob vyplnenia medzier v plote, keď sa do škár v postavenom plote vystrieka expanzná montážna pena (tzv. PUR pena), ktorá sa po expanzii a vytvrdnutí oreže v línii s plotom. Tento postup je jednoduchý, avšak esteticky absolútne nevhodný. Okrem toho vplyvom poveternostných podmienok pena eroduje a po pár rokoch je nutné proces opakovať.
Cementové lepidlo:
Použitie cementového lepidla je obľúbené pre dobrú dostupnosť lepidiel na trhu a taktiež nízkej ceny oproti ostatným alternatívam. Je treba zvoliť flexibilné a mrazuvzdorné lepidlo (označenie C2T resp. vyššie) Keďže lepidlo i plot sú prirodzene šedé, esteticky sa jedná o jednu z najlepších techník. Farba lepidla sa dá prispôsobiť farbe plotu pridaním farebného pigmentu, ktorý sa používa aj na farbenie betónu v doskách a stĺpikoch – tak sa dá dosiahnuť v podstatne zhodný odtieň lepidla po zaschnutí, ako je odtieň plota.
Škárovacie hmoty:
Postup je podobný ako pri použití cementového lepidla, avšak škárovacie hmoty sa vyrábajú v rôznych farebných variantoch, preto je potrebné si preveriť odtieň tej-ktorej hmoty, aby výsledok nebol v nesúlade s našimi očakávaniami. Výhodou tohto postupu je pomerne dobrá trvácnosť škár, nevýhodou sú väčšie náklady.
Stavebné tmely a silikóny:
Použitie stavebných tmelov do exteriéru je asi najlepšie riešenie z hľadiska funkčnosti (elasticita tmelu, jednoduchá aplikácia). Vzhľadom na hrúbku a dĺžku všetkých drážok v plote sú však náklady vzhľadom na spotrebu mimoriadne vysoké, preto je vhodnejšie ho využiť pri krátkych plotoch, vyvýšených záhonoch, prípadne len na korekcie prasklín v betóne a pod.
KEDY škárovať betónové ploty?
Na prvý pohľad zbytočná otázka, avšak nie je tomu celkom tak. Škárovať plot v lete by sa malo poobede, resp. ideálne navečer, keď na plot nesvieti priame slnko a zároveň sú teploty nižšie ako počas dňa, keďže v tomto prípade by mohla škárovacia hmota rýchlo preschnúť a vypraskať. Škárovanie na jeseň a v zime je taktiež možné, avšak treba vziať do úvahy teploty pod nulou, keď by mohla hmota naopak vymrznúť a nevytvrdnúť s požadovanými vlastnosťami. V chladnejších a vlhkejších mesiacoch taktiež hrozí, že cementové lepidlo „vykvitne" (teda sa na povrchu vytvorí typický biely povlak uhličitanu vápenatého), čo môže významne ovplyvniť estetiku plotu – toto je dôležité najmä pri farebných plotoch, kde je následná biela farba škáry veľmi rušivá.
ČO dodať?
Aj keď je finalizácia a škárovanie plotu častokrát zaznávaná, jej dôsledné prevedenie zlepší okrem estetických vlastností plotu aj užitočné, keďže cez dobre zaškárovaný plot Vám zabezpečí okrem pokojného užívania aj vo veterných dňoch aj ochranu pred nazízajúcou susedou ;-)